NOVINKY

IMG-20201021-WA0000

Izraelci budou čelit suchu také díky našemu patentu

Blízkovýchodní stát, který je světovým premiantem v boji se suchem, bude využívat technologii vyvinutou v naší společnosti. Materiál se v Izraeli bude využívat na administrativní budovy, školy, skladové a výrobní haly, ale i na střechy rodinných domů či garážových stání. Jen během letošního roku dodáme do Izraele několik tisíc metrů čtverečních textilií.

„Většinou lze jen těžko přenést evropskou technologii do složitých podmínek, které v Izraeli panují,“ říká přední izraelský odborník na zelené a modré střechy Eyal Mirelman ze společnosti BLDVEG a doplňuje: „u českých materiálů to možné je – jsou vhodné pro zdejší prostředí, přitom je lze jednoduše instalovat na prakticky každou střechu. Jsou rovněž, vzhledem k tomu co nabízejí, ekonomicky výhodné. Netkané textilie od společnosti Retex tak mají pro Izrael obrovský potenciál.“

Materiál AQUADESK po instalaci na střeše

Zadrží vláhu na všech střechách

Materiály, které v Izraeli najdou uplatnění, se jmenují AQUADESK a ENVIRET. Jde o pěstební a hydro-akumulační desky, které jsou z devadesáti, respektive osmdesáti procent vyrobené z recyklovaných materiálů – především ze syntetických vláken. Oba materiály umí, což je pro blízkovýchodní zásadní, vázat velké množství vody. Například 40 mm AQUADESK na sebe naváže až 28 litrů vody na metr čtvereční plochy. Zatímco AQUADESK, na který lze umístit i těžší zelené střechy, je velmi odolný vůči všem běžným mechanickým vlivům a lze ho označit za „téměř nezničitelný,“ tak ENVIRET je určený zejména pro lehké zelené střechy s minimální výškou substrátu. Lze ho tak použít i na haly, školy či administrativní budovy.

Izraelská strategie pro české textilie

Použití netkaných textilií z České republiky zapadá, dle vyjádření Eyala Mirelmana, do státní strategie, jak čelit náročným klimatickým podmínkám. „I v Izraeli dochází ke klimatickým výkyvům. Navzdory suchu, zde máme i velmi silné deště, které spadnou během krátké doby. Ty vedou k lokálním přívalovým povodním,“ vysvětluje Mirelman a dodává: „budování zelených střech s pomocí textilií, které umí absorbovat velké množství vody, tak v Izraeli považujeme za užitečný nástroj, jak čelit suchu. Nejen, že nám to pomáhá vyrovnat se s vrtochy počasí, zároveň tak získáváme vzácnou vláhu.“ Podstatnou výhodou zelených a modrých střech v Izraeli také je, že dokážou příznivě regulovat teplotu uvnitř budovy i v okolí střechy. „Těší nás, že se Retexu otevřely dveře na trh Arabského poloostrova. Nyní vyvíjíme další verzi materiálu AQUADESK s cílem zvýšit jeho retenční vlastnosti tak, abychom ještě více vyšli vstříc tomu, co tento trh potřebuje,“ dodává Marek Urban, manažer strategického rozvoje společnosti Retex.

AQUADESK na střeše ve Svatém městě, Jeruzalémě.

Co jsou zelené a modré střechy?

Zelené střechy jsou vícevrstvé systémy, které pokrývají střechu budovy vegetací. Instaluji se na plochých a šikmých střechách. Modré střechy jsou štěrkové a jde o systémy řízeného odtoku srážkové vody ze střechy.

O společnosti: RETEX se kromě materiálů pro zelené střechy soustředí na dodávky netkaných textilií pro automobilový průmysl či stavebnictví. Nabízí také specializované akusticko-tepelně izolační materiály pro hromadnou dopravu (vlaky, autobusy a tramvaje) či bílou techniku (pračky, myčky, sušičky). Firma RETEX je akciová společnost s českým kapitálem, která vznikla v roce 1950. Obrat převyšuje půl miliardy ročně. Více najdete na www.retex.cz

Kontakt pro novináře:

Filip Poštulka – mediální zástupce společnosti

mail: mluvci@retex.cz

tel: 724 104 295